top of page

Пенсія у разі втрати годувальника: які проблемні питання виникають та що потрібно знати!

  • Аліна ЧЕРНАЛЬОВА
  • 2 дні тому
  • Читати 3 хв
Розмір пенсії у разі втрати годувальника Борги з неотриманої пенсії Зміна сторони виконавчого провадження для отримання боргу з пенсії
борг з виплати пенсії, що був не отриманий до дня смерті

Питання призначення пенсії у разі втрати годувальника часто супроводжуються низкою юридичних і бюрократичних труднощів. Особливо, коли йдеться про військовослужбовців які відстояли своє право на пенсію в судовому порядку, на виконання рішення суду їм був нарахований борг проте даний борг не був виплачений на день смерті пенсіонера з числа військовослужбовців. У цій статті розглянемо основні проблеми, з якими стикаються родини загиблих військових, та способи їх подолання.



Заборгованість з пенсії після смерті військового пенсіонера.


Чи можна отримати недоодержану пенсію померлого пенсіонера з числа військовослужбовця? Відповідь — так. Згідно зі статтею 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», такі суми не входять до складу спадщини, але виплачуються членам сім’ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника.


🔹 Хто має право на виплату? 

– Особи, яким призначена пенсія у зв’язку з втратою годувальника;

– Батьки, дружина або чоловік, а також члени сім’ї, які проживали разом з померлим, навіть якщо вони формально не є отримувачами такої пенсії.


🔹 Ключові строки:

1) Звернення до Пенсійного фонду має бути подане протягом 6 місяців з дати смерті. Подається заява встановленої форми.

2) Якщо цей строк пропущено, можна отримати суму пенсії лише через звернення до суду, як спадкове майно.

Але варто врахувати: це тривалий і фінансово затратний процес, у порівнянні з попереднім, та включає оплату судового збору (1% від ціни позову але не менше прожиткового мінімуму).


Проблеми визначення розміру пенсії.


Пенсія у разі втрати годувальника призначається виходячи з відсотка (30%, 50% чи 70%) від розміру грошового забезпечення годувальника.


Як правило, пенсіонери з числа військовослужбовців в період 2018-2023 рр., відстоювали своє право на перерахунок пенсії, зокрема виходячи з розмірів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 тощо. Відповідно, в матеріалах пенсійної справи містяться такі довідки про розмір грошового забезпечення, виходячи з якого пенсіонеру вже проводилася виплата пенсії до дня смерті.


Одна з найрозповсюдженіших проблем при призначенні пенсії у разі втрати годувальника — ігнорування Пенсійним фондом довідки про грошове забезпечення померлого годувальника станом зокрема на 5 березня 2019 року чи пізніші дати. Цей документ є критично важливим, оскільки враховує не лише оклади, а й премії та надбавки, що значно впливають на розмір пенсії.


🔹 У чому суть проблеми? 

– Навіть якщо військовий виграв суд і добився перерахунку пенсії, при призначенні пенсії родині ця довідка часто не враховується, натомість пенсія призначається виходячи з розмірів грошового забезпечення годувальника, яке було до 2018 року, а не на день смерті. – Внаслідок вказано пенсія є значно заниженою, іноді майже вдвічі.


🔹 Що робити?

Врегулювання вказаного проблемного питання відбувається лише в судовому порядку.



Доплата 2000 грн відповідно до Постанови №713.


Не всі знають, але згідно з Постановою КМУ №713 від 14.07.2021, отримувачі пенсії по втраті годувальника з числа військовослужбовців мають право на доплату у розмірі 2000 грн.


🔹 Чому її не платять?

Пенсійний фонд не завжди нараховує її автоматично. Для отримання цієї суми зачасту потрібно звертатися до суду з відповідним позовом.



Право на перерахунок пенсії виходячи з розмірів грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у звʼязку зі зміною розміру прожиткового мінімуму.


Ще одне важливе питання — перерахунок пенсії з урахуванням нового прожиткового мінімуму. 


Наприклад, територіальними управліннями пенсійного фонду пенсія у разі втрати годувальника призначається виходячи з розміру грошового забезпечення годувальника, в формулу розрахунку якого закладено прожитковий мінімум станом на 01.01.2018 (1 762 грн), в той час як станом на 01.01.2023 розмір прожиткового мінімуму змінився (2 684 грн.).


🔹Що це означає?

Це безпосередньо впливає на суму пенсії, оскільки змінює базу розрахунку грошового забезпечення, включаючи оклади, надбавки та премії.


🔹 Як діяти?

Вказане право на перерахунок пенсії необхідно відстоювати в судовому порядку.



Висновок: як не втратити своє законне право

Як показує практика, отримання пенсії у разі втрати годувальника — це не просто формальність. Це складний юридичний процес, у якому важлива кожна довідка, дата і дія.


Якщо ви або ваша родина опинилися в подібній ситуації, не зволікайте:

🔹Вчасно звертайтеся до Пенсійного фонду з усіма необхідними документами;

🔹Не бійтеся відстоювати свої права в суді.


Кожна гривня, недоотримана через бюрократичну помилку — це втрата соціальної справедливості. І саме тому важливо знати свої права і діяти рішуче.


Хочеш отримати шаблон заяви, консультацію або іншу правову допомогу, звертайся — допоможемо!

За +38 068 300 90 44 усна консультація - безкоштовна.


bottom of page